Przy okazji realizacji mojego projektu inteligentnego domu trafił w moje ręce tytułowy moduł. Postanowiłem że na osobnych kartkach mojego serwisu opiszę cały proces związany z jego realizacją. Podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami i materiałami które wypłyną w trakcie prac programistycznych i technicznych. Jest to bardzo popularny układ WiFi oparty na układzie ESP8266 wykorzystywany przez użytkowników przy okazji realizacji podobnych przedsięwzięć. Moduł posiada wgrane oprogramowanie, który również umożliwia programowanie za pomocą języka Lua.

Podstawowe dane techniczne:
Procesor RISC 80MHz Pamięć 1 Mb Moduł WIFI ESP8266-12E Łączność Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n Tryby pracy: AP, STA, AP+STA Obsługuje TKIP, WEP, CRC, CCMP, WPA/WPA2, WPS 10 pinów GPIO które mogą pracować jako PWM, I2C lub 1-Wire Zamontowany Konwerter USB-UART (CP2102) Wbudowane złącze micro - USB Wbudowana antena PCB Zasilanie: 3.3V (lub 5V przez port USB) Maksymalne natężenie na pinach I/O: 12mA Niebieska dioda LED podłączona do GPIO16 Wymiary: 49 x 25 mm
Opis pinów:

Przed pierwszym użyciem zaleca się zaktualizowanie firmware. Można tego dokonać przy pomocy aplikacji pobranej z serwisu GitHub z katalogu Release 32 lub 64 w zależności od tego jakim dysponujemy systemem. Po pobraniu uruchamiamy program następnie w panelu programu wybieramy port pod jakim podłączony został nasz moduł. Jak to sprawdzić możemy przeczytać pod tym linkiem. Następnie w zakładce Advanced ustawiamy transfer na poziomie 115200. Naciskamy przycisk Flash. Po kilku sekundach mamy układ zaktualizowany. Żeby sprawdzić poprawność aktualizacji włączamy monitor szeregowy w programie do obsługi środowiska Arduino, wybieramy prawidłowy port oraz prędkość na poziomie 9600 b/s sposób wyświetlania na zarówno NL i CR i naciskamy reset na module. Po chwili w monitorze szeregowym zobaczymy wersję firmware jaką zainstalowaliśmy.
|